Sisus venner (og Avarta) byder velkommen til Banko. Vi spiller hver tirsdag på Valhøj Skole – Rødager Allè 102.

     

Kommende hjemmekampe

DBU turneringer

 

Dag Dato Kl. Hold Udehold                        
Fre 2019-01-11 18:30  U-19 drenge Øst Farum BK                        
Lør 2019-01-12 09:00  U11 Drenge 4 (08) 8M Nivå-Kokkedal FK                        
Lør 2019-01-12 10:00  U12 Drenge 2 (07) 8M Lyngby Boldklub 1921                        
Lør 2019-01-12 10:00  U12 Drenge 1 (07) 8M Frem Hellebæk                        
Lør 2019-01-12 12:00  U11 Drenge 4 (08) 8M Høje Tåstrup IF                        
Lør 2019-01-12 12:00  U11 Drenge 3 (08) 8M Måløv BK (1)                        
Lør 2019-01-12 12:00  U11 Drenge 2 (08) 8M Taastrup FC                        
Lør 2019-01-12 12:00  7/8-mands U-16 Piger Slangerup & Omegn IF                        
Søn 2019-01-13 11:30  U-14 drenge 3 Solrød FC                        
Lør 2019-01-19 11:30  U-17 Drenge Øst Herfølge BK                        
Lør 2019-01-19 15:00  U-16 drenge 3-4 Køge Nord FC                        
Ons 2019-01-23 13:00  U16 Drenge Mester  Ålholm IF                        
Ons 2019-01-23 23:59  Herresenior S4-S6 B.93                        
Lør 2019-01-26 10:00  Supermasters 55+ B1908                        
Lør 2019-01-26 11:30  8-mands U-14 piger 2-3 AB Tårnby                        
Lør 2019-01-26 13:00  U16 Drenge Mester  IS Skævinge                        
Lør 2019-01-26 13:15  U19 Drenge Mester  KFUM                        
Søn 2019-01-27 10:00  U10 Drenge 4 (09) 5M FC Holte                        
Søn 2019-01-27 10:36  U10 Drenge 4 (09) 5M Nørrebro United                        
Søn 2019-01-27 10:54  U9 Drenge 2 (10) 5M Albertslund IF                        
Søn 2019-01-27 11:30  U-17 Drenge Øst B 1903                        
Fre 2019-02-01 17:30  8-mands U-13 drenge 4 Hvidovre IF                        
Fre 2019-02-01 18:00  U-16 drenge 3-4 Herlufsholm GF                        
Lør 2019-02-02 10:00  8-mands U-13 drenge 1 Haslev FC                        
Lør 2019-02-02 13:30  U-19 drenge Øst GVI                        
Søn 2019-02-03 10:00  8-mands U-13 drenge 3 AIK 65 Strøby Fodbold                        
Søn 2019-02-03 15:15  7/8-mands U-16 Piger Bella1973                        
Ons 2019-02-06 23:59  Herresenior S4-S6 Glostrup                        
Lør 2019-02-09 11:30  8-mands U-14 piger 2-3 Orient GI                        
Lør 2019-02-16 13:30  U-19 drenge Øst FFB                        
Lør 23-02-2019 10:00  Supermasters 55+ BK Rødovre                        
Søn 2019-02-24 11:30  U-17 Drenge Øst Brøndbyernes IF                        
Søn 2019-02-24 13:30  U19 Drenge Mester  Husum Bk                        
Ons 2019-02-27 19:00  U16 Drenge Mester  Jyllinge FC                        
Lør 2019-03-02 09:00  U11 Drenge 4 (08) 8M Farum BK                        
Lør 2019-03-02 10:00  U12 Drenge 1 (07) 8M Vanløse IF 1                        
Lør 2019-03-02 10:00  U12 Drenge 2 (07) 8M FA 2000 (2)                        
Lør 2019-03-02 10:00  8-mands U-13 drenge 1 Vallensbæk IF                        
Lør 2019-03-02 11:30  8-mands U-14 piger 2-3 Jernløse BK                        
Lør 2019-03-02 12:00  U11 Drenge 4 (08) 8M Herstedøster IC                        
Lør 2019-03-02 12:00  U11 Drenge 3 (08) 8M Gladsaxe-Hero BK                        
Lør 2019-03-02 12:00  U11 Drenge 2 (08) 8M FA 2000                        
Søn 2019-03-03 10:00  U8 Drenge 2 (11) 5M Lyngby Boldklub 1921                        
Søn 2019-03-03 10:36  U8 Drenge 3 (11) 5M Kr. Værløse IF                        
Søn 2019-03-03 10:54  U8 Drenge 2 (11) 5M KFUM BK, Roskilde                        
Søn 2019-03-03 11:00  U-14 drenge 1-2 KB (1)                        
Søn 2019-03-03 11:12  U8 Drenge 3 (11) 5M Ålholm IF                        
Søn 2019-03-03 11:30  U-14 drenge 3 Greve Fodbold                        
Lør 09-03-2019 10:00  Supermasters 55+ GVI                        
Søn 2019-03-10 10:00  8-mands U-13 drenge 3 Borup IF                        
Søn 2019-03-10 10:00  8-mands U-13 drenge 4 Vallensbæk IF                        
Søn 2019-03-10 13:00 2. division Brønshøj                        
Søn 2019-03-10 15:15  7/8-mands U-16 Piger LSF                        
Ons 2019-03-13 23:59  Herresenior S4-S6 Fremad Valby                        
Fre 2019-03-15 18:00  U-16 drenge 3-4 Bagsværd BK                        
Lør 2019-03-16 10:00  U12 Drenge 1 (07) 8M HIK 1                        
Lør 2019-03-16 10:00  U12 Drenge 2 (07) 8M Værløse BK                        
Lør 2019-03-16 10:00  8-mands U-13 drenge 1 Fløng-Hedehusene                        
Lør 2019-03-16 11:30  8-mands U-14 piger 2-3 Albertslund IF                        
Lør 2019-03-16 12:00  U11 Drenge 3 (08) 8M Taastrup FC (1)                        
Lør 2019-03-16 15:00  U16 Drenge Mester  Måløv BK                        
Søn 2019-03-17 11:00  U-14 drenge 1-2 Brøndbyernes IF                        
Søn 2019-03-17 11:30  U-14 drenge 3 Vanløse                        
Lør 2019-03-23 09:00  U11 Drenge 4 (08) 8M Hørsholm-Usserød IK                        
Lør 2019-03-23 12:00  U11 Drenge 4 (08) 8M Taastrup FC                        
Lør 2019-03-23 12:00  U11 Drenge 2 (08) 8M Gladsaxe-Hero BK (2)                        
Søn 2019-03-24 13:00 2. division Skovshoved IF                        
Lør 2019-04-06 14:00 2. division Hillerød Fodbold                        
Lør 2019-04-06 15:30 Serie 4 Orient GI                        
Lør 2019-04-13 13:00 Serie 1  AB                        
Lør 2019-04-20 15:30 Serie 4 Brøndbyernes IF                        
Lør 2019-04-27 13:00 Serie 1  Espergærde IF                        
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 
                                 

Seneste nyheder

Der sker noget i Avarta i øjeblikket

Læs mere i Rødovre Lokal Nyt

Billede af de gamle bolddrenge (Susanne og Lars er desværre ikke med på billedet) - som efter veludført opgave får en varm lumumba (det var en kold aften) og en øl. Og så ønsker de U19 tillykke med 3-1 over Farum.

Ny sportschef

Peter Benjaminsen ny sportschef - læs mere

Første ungdomskontrakt i Avarta

Avarta skriver historie - læs mere

 

Dato for generalforsamling

Klubbens ordinære generalforsamling afholdes den 20. marts 2019.

Ændring og konstituering i ledelsen

Kenneth Mumgaard er stoppet som sportslig ansvarlig. Der er i øjeblikket samtaler med ny sportslig leder.

Rune er stoppet som næstformand og i bestyrelsen.

Lisa Andersen er konstitueret som næstformand frem til næste generalforsamling og varetager opgaven som sportslig leder indtil vi har indgået aftale med en ny. Ny bestyrelsesstruktur er opdateret under fanen Kontakt.   

Banefordeling

Hverdage fordeling og weekendtider frem til jul er opdateret under Banefordeling. Skole haller er også opdateret. Weekend fordeling efter nytår afventer Brugerbestyrelsesmøde den 27. november 2018.

Banefordeling - vinterens fordeling af kunst, grus og skoler er nu klar

Kunst/grus

Skoler

 

Nyt fra U19

Læs mere

 

Nyt fra U17

Læs mere

DBU Fodboldpas

Der er stadig mange medlemmer i Avarta, som ikke har godkendt deres fodboldpas. Ingen uden godkendt fodboldpas kan spille fodbold under DBU efter den 1. august 2018. Få derfor godkendt dit pas hurtigst muligt. Det gælder også trænere/holdledere, som må følge op på, at alle deres aktive spillere for det godkendt. Mange medlemmer har fået mail direkte fra DBU med login, men en del medlemmer er nok registreret med forkert eller uden email adresse, hvorfor de ikke har fået mail fra DBU.

Lisa vil være i Espelunden i Cafe'en fredag den 13. juli kl. 15:00 til 16:30 og mandag den 23. juli kl. 16:00 til 17:30, hvor hun gerne hjælper med godkendelse af fodboldpas. Husk Login og password.

Læs mere om hvordan fodboldpas godkendes her

Frivillige fra Avarta (Cafe'en og Superveteran samt De Grønne) har deltaget i Krigshistorisk festival på Volden.

Se billeder... 

Rødovre Lokal Nyt

TV2 Lorry

Avarta Cup

Avarta afholder Avarta Cup den 23.-24. juni 2018 i Espelunden

Læs mere..

Billeder 23. juni..

Verona Cup 2018

Information og program Verona Cup 2018

Læs mere....

Fodboldpas

350.00 fodboldspillere skal inden den 1. august 2018 aktivere deres fodboldpas for at kunne spille kampe i turneringer. Det gælder også de fleste trænere og ledere.

Læs mere..

 

Fodboldskole 2018 uge 28

Vidste du, at klubben i sommerferien bliver forvandlet til én stor fodboldfest?

Læs mere...

Billeder - besøg fra Fjellhamar FK maj 2018

Se billeder..

Nørhalne Cup 2018 for U13D

Læs mere...

Konstituering af bestyrelsen april 2018

Læs mere...

Mindeord "Olsen"

Ole "Olsen" Jensen er død, 82 år.

Læs mere...


Beretning 2017

Beretning for 2017 og årsregnskabet er nu tilgængeligt.

Læs mere...


 

 

Træneruddannelse

Avarta afholder løbende kurser under C-uddannelsen som klubkursus. Alle trænere, ledere, spillere og forældre kan deltage gratis på disse kurser.

Læs mere:
Inspiration til træningen

Find inspiration til din træning i en række aldersrelateret træningspas fra DBU.

Læs mere:
Verona Cup 

Vi har gennem nogle år opbygget en tradition med at tage på en stor tur i uge 42 (skolernes efterårsferie).

Efter nogle år i Spanien gik turen i 2016 og 2017 til Italien, hvor vi deltager i Verona Cup.

For yderligere oplysninger om turen i 2018 - spørg din træner eller læs mere....